شنبه , خرداد ۱۷ ۱۳۹۹
قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / به روایت تصویر / اراده و راهکار های تقویت آن

اراده و راهکار های تقویت آن

اراده و انگیزه

در فیلمی مشاهده کردم که یک گروه خبیث امپراتوری را کشتند و سپس فرمانده خبیث دستور داد رهبر سامورایی ها را در سیاه چال بیندازند تا اراده‌اش گرفته شود. این دیالوگ را من نوشتم روی کاغذی و مدت‌ها به دیوار اتاقم زدم. می‌دانید که سامورایی منشا اراده و قدرت است، در این فیلم متوجه شدم حتی اگر یک سامورایی را یک ماه در سیاه چاله نگه دارند، اراده اش را از دست می‌دهد، حال ما که سامورایی نیستیم و ساعت ها و روزها در سیاه‌چاله دفتر محل کار و خانه گیر افتاده‌ایم چه توقعی هست که دارای اراده‌ی قوی باشیم.

ما ایرانی‌ها در چند شاخص منفی رکورد‌دار هستیم، رکورد قلیان، رکورد مصرف شکر و نوشابه، کمبود مطالعه، ساعات مفید کار، حوزه سلامت و سرطان و… که دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد، اما یکی از مهمترین آن‌ها همین کمبود اراده است. وقتی اراده ضعیف باشه، صبح بیدار شدن از خواب مشکل می‌شود، سحر خیزی غیر ممکن می‌شود، ورزش کردن مصیب محسوب می شود و اگر همینطور ادامه پیدا کند آسان ترین کارهای دنیا هم مشکل می‌شود.

آیا شغلی آسان تر از این هست که روی تخت خواب خود دراز بکشی و لپ تاپ را روی پایت بگذاری و طراحی کنی در حالی که ساعت ۹ صبح از خواب بیدار شدی و جز اینکه برای خوردن یک لیوان شیرموز آماده رفتی تا آشپزخانه، دیگه از جایت تکان هم نخوردی. بله این روزگار من بود و تا آنجا پیش رفتم که حتی انجام یک طراحی نیم ساعته که همیشه عاشقش بودم هم برایم مشکل بود. در واقع من را انداخته بودند در سیاه چاله تخت خوابم و داشتم در بین مشتریانم مشهور میشدم که جبارپور تا ۱۱ در خواب به سر می برد و کم کم به واسطه بد قولی هایم داشتم حیثیت کاری خود را از دست می دادم.  یک سال بعد همین جبارپور قبل از اذان صبح بیدار می‌شد و بعد از نماز حرکت می کرد به سمت دفترکارش در حالیکه خیابان ها فرش قرمزی اختصاصی برایش پهن کرده بودند و تا بعد از غروب یکسره کار می‌کرد. حتی روزهای جمعه را هم همان ساعت بیدار می‌شدم و به جای دفتر کار به کوه و جنگل میزدم. این شد که بنده متوجه شدم اراده یک رکن برای موفقیت محسوب می شود و با راهکارهایی افسار اراده را کشیدم و اختیارش را بدست آوردم.

قبلاً در مورد نیروی چرایی توضیح دادیم، نیروی چرایی مثل همان نیت کردن خودمان است، همه‌ ما فهمیده ایم که قبل از شروع نماز باید نیت کرد. «چهار رکعت نماز ظهر میخوانم برای رضای خدا قربه الی الله» اما این فقط ظاهر موضوع است، اصل موضوع همان چرایی است، چرا نماز می خوانم و آنجا که پیامبر می فرماید «هیچ عملی نیست مگراینکه به واسطه نیت باشد» یعنی اگر چرایی درست نباشد چگونگی در کار نیست.

انگیزه را به مانند یک کد رمز بدانید که در بازی ها جان شما رو پر می‌کند، انگیزه اراده را دگرگون می‌کند، همان سامورایی که در فیلم مشاهده کردم، بعد از اینکه آزاد شد برای گرفتن انتقام جان دوباره گرفت و عزم و اراده اش به سان قبل شد.

راهکارهای زیادی وجود دارد تا کم کم اراده را تقویت کرد، اما اگر دنبال راهکار میانبر هستید، هیچ چیز به مانند انگیزه این کار را انجام نمی‌دهد. من افراد زیادی رو دیدم که به خاطر دوست داشتن یک نفر و برای آنکه بتوانند به معشوقه برسند تمام تلاش خود را کرده‌اند تا زندگی خود را بالا بکشند به طوریکه حتی اگر به معشوق نرسند پیشرفت خود را مدیون آن می‌دانند چون به مانند یک کاتالیزگر نیروی اراده را به حرکت درآورد. هدف گذاری دقیق، اشتیاق سوزان در رسیدن به هدف و برنامه ریزی سازمان یافته، انگیزه ایجاد می کند.

تقویت تدریجی

از راهکارهای عملی که می تواند اراده را تقویت کند، این نیست که تصمیم بگیریم از فردا صبح زود از خواب بیدار شویم و ورزش کنیم، این یک رویا است، اگر هم به نوعی بتوان انجامش داد موقتی است و پایداری اون به مقدار جوگیری(همان انگیزه موقتی) برمی‌گردد. اراده باید کم کم و با کارهای کوچک تقویت شود. اگر دست راستی هستید، باخودتان شرط کنید که ازین پس با دست چپ مسواک بزنید و غذا بخورید. این یک تغییر به ظاهر کوچک شروعی است برای مخالفت با عادت ها. همین که مغز باید از روال همیشگی خارج شود، اخطار می دهد که نه این چه کاریست، لطفاً به همان شکل قبلی انجامش بده، اما مخالفت شخص به این معنی است که ارباب من هستم، این من هستم که تعیین می کند چی چه جوری باشد، درست به مانند پادشاهان که گاهی اوقات دستورات عجیب و غریب می دادند که یاداوری کنند قدرت برتر کیست.

تمرین: حتی اگر اراده ای قوی دارید، از امشب به مدت یک هفته با دست مخالف مسواک بزنید و وقتی تنها هستید هم با دست مخالف غذا بخورید(درتنهایی چون هیچ تضمینی نیست که قاشق را در چشم خود فرو نکنید!)

کارهای کوچک را باید خود شخص انجام دهد، مثلاً اگر مسئول ظرف شستن نیست، حداقل ظرف خودش را بشورد، صبح ها تخت خواب خود را آنکارد کند درست به مانند اینکه فرمانده پادگان قرار است بازدید کند. ساعت بیداری صبحگاهی را نیم ساعت جلوتر بکشد، اگر نیم ساعت زیاد است، ربع ساعت هم کافی است برای اینکه ثابت کند ارباب کیست!

جایزه بگیر

قبل از آن که آمریکا متمدن شود، حسابی درگیر جنایات و کشت و کشتار شده بود به نحوی که کلانتر ها قادر به کنترل آن نبودند. حتی اگر کسی محکوم به اعدام میشد، قدرتی برای دستگیری اش وجود نداشت و راهکاری که برای آن پیدا کرده بودند آگهی جایزه بود. مثلاً ۵۰۰ دلار برای زنده یا مرده یک تبهکار. حالا عده ای بودند که به آن ها گفته میشد «جایزه بگیر» و شغل آن ها همین بود که در قبال جایزه جان خود را به خطر می انداختند.

ما هم باید جایزه بگیر شویم، البته جایزه را هم خودمان تعیین کنیم، برای تک تک کارهای روزمره به خودمان جایزه بدهیم، حتی اگر آن کار نیم ساعته انجام میشود هم باید جایزه داشته باشد. جایزه می تواند از یک نوشیدنی باشد تا دیدن یک فیلم سینمایی، هر کس خودش می داند چه جایزه ای را دوست دارد، اگر آن کار یک کار طولانی و دشوار است جایزه بزرگتری برای خود انتخاب کنید. در حالت ایده آل اگر بتوانیم استراحت کردن را هم تبدیل به جایزه کنیم یعنی دیگه خیلی به اراده پولادین نزدیک شده ایم. چرا که اصلاً استراحت هدف نیست بلکه یک ضرورت است، عده ای مدام در حال استراحت و لم دادن هستند، حتی پشت میز کارشان هم از زیر در می روند. اگر برای مدتی طولانی استراحت کنیم، فصل برداشت باغ را از دست خواهیم داد. ما با استراحت بیش از اندازه، ارزش ها را از دست می دهیم.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سه انتخاب برای تحول در سال ۱۳۹۷

ضمن تبریک سال ۱۳۹۷ باید بگم که هر ساله عید نوروز میاد، سفره هفت سین …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *